Çoban Keloğlan Masalı

Çoban Keloğlan Masalı

Çoban Keloğlan Masalı

Çoban Keloğlan Masalı

Coban Keloglan Masalı Çoban Keloğlan’ın hikayesi. Bir zamanlar Keloğlan adında bir çocuk annesi ve babasıyla mutlu ve mesut bir hayat yaşıyormuş, Keloğlan’ın babası köyde çobanlık yapıyor ve ailenin geçimini zar zor sağlıyor.
Bir gün, baba dağda koyun otlatırken, haydutlar yolunu keserler ve ondan kendilerine koyun vermesini isterler.
Keloğlan’ın babası da şunları söyledi:

“Hayır hayır vermeyeceğim, o koyunları ona değil köylüler bana emanet etti” ve haydutlar onları zorla almak isteyince Keloğlan’ın babası onlara karşı çıkıyor. Bunun üzerine haydutlar onu hemen yakalayıp bir dağ mağarasına atarak bütün koyunları alıp götürürler.
Akşam Keloğlan’ın babası ve koyunları köye dönmeyince meraklıları onları aramak için yaylaya çıkarlar, koyunların ve çobanın hırsızlar tarafından ele geçirildiğini ve kimseyi bulamadıklarını söylerler. izleri ve bilgileri ne kadar süre aradıkları. Günler geçer ve babası dönmeyince Keloğlan ve annesi için hayat zorlaşır. Babasını merak eden Keloğlan, çok düşündü. Köylüler yeni bir çoban bulamayınca köyün çobanı olmaya karar vermiş. .
Köylüler olmasına rağmen;

Çoban Keloğlan Masalı

Bu işi yapamayacağını, okuması gerektiğini vurgulamalarına rağmen, Keloğlan annesinin rızasını alarak çobanlık yapmaya başladı. Keloğlan’ın asıl amacının babasını o haydutlardan kurtarmak olduğu ortaya çıkar.
Sabah erkenden köylülerden koyunları alıp yollara gitmiş, dağın eteğine giderek orada otlamaya başlamış ve dere dağın eteğinde karşıya geçmiş.
Bazı koyunlar bu dereden su içmeye başlamışlar, Keloğlan uzun bir yol yürümüş ve çok yorulmuş, “En iyisi bu ulu ağacın gölgesinde biraz dinlenmek en iyisi” demiş. Ağacın altında uzanmakla uyumak aynı hale geldi, bu arada koyunlar yürümeye başladı, güzel bir yemekten sonra gölgelik bir yere çekilip dinlenmeye başladılar, uzun sürdü.
Bazı köylüler:

“Ne yaptık da bu kadar koyunu bir gence verdik… İnşallah ona da bir şey olmaz!” dediler.
Köylüler buna aldırış etmemişler ve hemen Keloğlan’la birlikte koyun aramaya çıkmışlar. Bu sırada uykusundan yüksek sesle uyanan Keloğlan ne görsün! Haydutlar otlatmak için koyunları teker teker toplar…

Keloğlan: “Alo! Kardeşler, bekleyin, ne yapıyorsunuz? Onlar benim çantam, sahipleri onları bana emanet etti!” soygunculardan biri bağırdı:

“Geçen yıl bir başkası da seninle aynı şeyi söyledi ve şimdi karanlık bir mağarada güneşsiz, aç ve susuz yatıyor!” Cevapladı. Keloğlan, onların babasını esir alan haydutlar olduklarını hemen anlamış ve sinsi bir plan düşünmeye başlamıştır.
Haydutlar Keloğlan’a yaklaşarak şöyle dediler:

“O koyunları bize şimdi vermeyecek misin?” dediler.
Keloğlan:

Çoban Keloğlan Masalı

“Agalar, her şey yolunda mı, benim yerim ne! Yeter ki beni bırak, biraz daha beklersen sana daha büyük bir paket getireceğim!”
Ayrıca haydutlar:

“Mahkum olmak istemiyorsan, çabuk gel ve onları al!” dediler.
Keloğlan, haydutlara ihanet ettiği için mutlu bir şekilde köye gitti. Biraz sonra ellerinde silah ve sopalarla onu arayan köylülerle karşılaştı. Heyecanla olanları tek tek anlattı.

Köylüler hemen Keloğlan’la birlikte gizlice sürünün olduğu yere gittiler.
Köylüler ne olduğunu anlamadan haydutları yakalamış, onlardan Keloğlan’ın babasının mağarada nerede tutulduğunu öğrenip Keloğlan’ın babasını kurtarmışlar.

Keloğlan mutlu bir şekilde köylülere şunları söyledi: “Sayenizde babamı haydutların elinden kurtardık… Artık çobanlık yapmak istemiyorum… Eğitimime devam edeceğim.” söz konusu O zamandan beri aileleriyle mutlu bir hayat yaşadılar.

Bir Sonraki Peri Kızı Masallarımızı Okumak İçin Peri Kızı Masalları

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir