Nasrettin Hoca Ve Eşşeği Fıkrası

Nasrettin Hoca Ve Eşşeği Fıkrası

Nasrettin Hoca Ve Eşşeği Fıkrası

Nasrettin Hoca Ve Eşşeği Fıkrası Bir gün Nasrettin Hoca, eşeğini pazardan satın almış ve köyüne geri dönmüştü. Eve gelirken yolda karşılaştığı bir adam, Hoca’nın eşeğine hayran kalmış ve onun hakkında birkaç soru sormak istemiş.

Adam sormuş: “Bu eşeği kaça aldınız Hoca Bey?” Nasrettin Hoca yanıtlamış: “Bu eşeği bir altın karşılığında satın aldım.” Adam şaşırmış ve sormuş: “Ama Hoca Bey, bu eşek için bir altın çok pahalı değil mi?” Nasrettin Hoca sakin bir şekilde cevaplamış: “Evet, biliyorum. Ama bakın, bu eşek gerçekten çok özel bir eşektir. Size bir şey söyleyeyim mi? Ben bu eşeği aldığımda, üzerinde ‘Bu eşek çok değerlidir’ yazıyordu. O yüzden fiyatı yüksek.”

Adam şaşkınlıkla sormuş: “Ama Hoca Bey, kimin yazdığını gördünüz mü?” Nasrettin Hoca gülerek cevap vermiş: “Elbette gördüm! Satıcı bana yazıyı gösterdiğinde, sordum ‘Peki, bu eşeği satarken bu yazıyı çıkarmak zorunda mıyım?’ dedi. Satıcı da ‘Hayır, tabii ki çıkarmak zorunda değilsiniz.’ dedi. İşte o zaman dedim ki, ‘Eğer çıkarmak zorunda olmasaydım, bu eşeğin gerçekten çok değerli olduğunu gösterirdi!'”

Adam anlatılanları duyunca gülmekten kendini alamamış ve Nasrettin Hoca’nın mizahi zekasını bir kez daha takdir etmiş.

Umarım bu fıkra hoşunuza gitmiştir!

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir